Zaradi posledic nenadne srčne smrti v slovenskem prostoru dnevno umre od pet do šest ljudi. Ob neizvajanju prve pomoči in čakanju na ekipo nujne medicinske pomoči ima nenadno oboleli z vsako naslednjo minuto manjšo možnost preživetja.
V krajih izven mestnih središč imajo ekipe nujne medicinske pomoči daljše dostopne čase, kar lahko rešiimo z vključevanjem prvih posredovalcev v mrežo nujne medicinske pomoči.
Po smernicah za oskrbo huje bolnih, ki ne kažejo znakov življenja, je uspeh oživljanja in kasnejša kakovost življenja odvisna od hitrega začetka nudenja temeljnih postopkov oživljanja (TPO). Postopki, ki jih začnemo izvajati znotraj devetih minut po srčnem zastoju, so lahko uspešni in posledice srčnega zastoja popravljive. Obe dejstvi (dolgi dostopni časi in potreba po takojšnem izvajanju TPO) nas vodita, do potrebe po vzpostavitvi mreže prvih posredovalcev, ki bi z izvajanjem TPO »kupovali čas« do prihoda ekipe nujne medicinske pomoči (NMP).
PREDNOSTI SISTEMA:
- Skrajšan dostopni čas in zgodnja TPO !!!
- Pomoč ekipam NMP pri izvajanju DPO
- Boljše poznavanje območja posredovanja
- Širjenje znanja TPO v lokalni supnosti
KDO JE PRVI POSREDOVALEC:
- je oseba, ki se odzove na poziv dispečerja in pride na kraj dogodka z namenoma nudenja prve medicinske pomoči pred prihodom ekipe NMP
- je oseba starejša od 18 let
- je oseba, ki obvlada TPO z uporabo AED (avtomatski zunanji defibrilator) in prvo pomoč pri drugih življenje ogrožajočih stanjih.
- Je oseba, ki je pridobila vsa potrebna znanja iz področja prve medicinske pomoči
- znanje vzdržuje z rednim izobraževanjem iz področja NMP
- v mrežo se vključi preko lokalne enote NMP, ki ima strokovno organizacijski nadzor nad prvimi posredovalci na svojem področju
- se ga aktivira po vnaprej določenem načinu
- aktivacija prvih posredovalcev poteka vzporedno z aktivacijo ekipe NMP, po navodilu NMP